PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

PROJECT SUPPORTED BY GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION
WYBIERZ PROJEKT
AKTUALNOŚCI
25
08 2014
Łebskie Święto NGO

23 sierpnia Rybackie Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC oraz Park Jana Pawła II w Łebie stały się miejscem spotkania organizacji pozarządowych, przedstawicieli lokalnej administracji publicznej, nieformalnych organizacji i wspólnot, z mieszkańcami Łeby i przebywającymi w niej turystami. Zainteresowanie wydarzeniem było duże i można przypuszczać, że uczestniczyło w nim ponad 300 osób. Zachętą do udziału w pikniku przy pięknej, letniej pogodzie, był atrakcyjny program święta przygotowany przez organizatora, czyli Rodzinę Kolpinga w Łebie oraz mnóstwo kolorowych stoisk rozłożonych wzdłuż alei, na których spacerowicze mogli zapoznać się z materiałami i działalnością organizacji pozarządowych i innych podmiotów aktywnych lokalnie oraz z pięknymi wyrobami rękodzieła prezentowanymi przez lokalnych artystów i rzemieślników.

Łebskie Święto NGO rozpoczęła przewodnicząca Rodziny Kolpinga w Łebie Irena Drywa, która opowiedziała w skrócie o projekcie „Razem do przodu”, a następnie zaprosiła przedstawicieli organizacji biorących udział w święcie, aby zaprezentowały działania swoich organizacji. Opowiedziały o sobie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Lokalna Organizacja Turystyczna Łeba – Błękitna Kraina, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Pradolina Łeby, Błękitny Partol WWF oraz Stowarzyszenie EDUQ. Ta część święta odbyła się w nowym, pięknym budynku Rybackiego Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC, który swoje powstanie zawdzięcza właśnie Rodzinie Kolpinga w Łebie. Po prezentacjach i poczęstunku, słuchacze zostali zaproszeni do udziału w piknikowej zabawie na powietrzu. Na scenie koncertowały lokalne zespoły artystyczne, zorganizowano liczne konkursy i zabawy dla najmłodszych, które w dużej części prowadziła grupa animatorów-piratów z grupy Przygoda, a dla dorosłych przeprowadzono instruktaż nordic walking. Można było degustować łebskie przysmaki, a wieczorem zatańczyć wspólnie zumbę i salsę przy muzyce kubańskiej wokalistki Mili Moreny i zespołu eM BAND.

Bardzo cennym elementem organizacji imprezy, była ścisła współpraca Rodzin Kolpinga w Łebie i Niewieścinie, której członkowie w dużej liczbie uczestniczyli w łebskim Święcie oraz bardzo aktywnie pomagali w przeprowadzeniu go. Organizatorom i partnerom należą się najwyższe słowa uznania.