PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

PROJECT SUPPORTED BY GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION
WYBIERZ PROJEKT
AKTUALNOŚCI
17
06 2014
Święto NGO “Razem do przodu” w Libiążu

14 czerwca, na placu przylegającym do budynku siedziby Rodziny Kolpinga w Libiążu odbyło się plenerowe Święto NGO „Razem do przodu”, którego głównym organizatorem byli członkowie Rodziny Kolpinga w Libiążu. Do współpracy zaproszono lokalne organizacje, które mogły zaprezentować swoją działalność: Koło Gospodyń Wiejskich Libiążanki, zespół śpiewaczy Zorza z Żarek, grupę karate z Libiąża, Bractwo Rycerskie z Lipowca, Fundację Zostaw Ślad. Zaproszono również przedstawicieli lokalnej administracji. Rodzina Kolpinga w Libiążu jest jedną z młodszych w Polsce – po raz pierwszy organizowała tego typu wydarzenie, niewątpliwie bardzo udane, na które przybyło ponad 200 osób.

Święto rozpoczęło się zgodnie z planem o godz. 15.00 – mimo, że pogoda próbowała temu przeszkodzić „podsyłając” na miejsce burzę. Pierwszymi punktami programu były występy śpiewacze gospodyń z Libiąża w strojach ludowych, po których na scenę weszły śpiewacy z miejscowości Żarki. Tę część artystyczną święta zakończyło poetyckie wystąpienie lokalnego poety.

Ponieważ pogoda nie sprzyjała zabawom na powietrzu, równocześnie z programem na scenie trwała więc doskonała zabawa zorganizowano dla dzieci wewnątrz budynku – w przestronnej sali odbywały się gry sprawnościowe, konkursy, w tym plastyczny, a dzieci zachęcane były do wspólnej zabawy nagrodami i słodkościami.

Ważnym punktem programu święta był pokaz licznej grupy młodych karateków trenujących w lokalnym klubie. Na specjalnie rozłożonej macie, sportowcy wykonali szereg ćwiczeń, pokazujących ich sprawność . Pokaz zgromadził ogromną grupę oglądających, w tym również członków chóru gospel, przybyłych z Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy przed występem karateków zaprezentowali na scenie z krótki program zachęcający do posłuchania właściwego koncertu, który wieńczył program święta. Pokaz karate kończyło wręczenie wszystkim ćwiczącym drobnych pamiątek oraz specjalnych wyróżnień dla tych, którzy osiągnęli w tym sezonie sukcesy – Święto NGO to znakomita okazja do przedstawienia i nagrodzenia osób zasłużonych w działaniach dla lokalnego środowiska i organizatorzy wydarzenia w Libiążu znakomicie wykorzystali tę okazję.

Po widowiskowym występie karateków, na scenę wkroczyli członkowie Bractwa Rycerskiego z pobliskiego Lipowca, którzy w interesującej opowieści przybliżyli słuchaczom tajniki rycerskiego fachu, odegrali walkę na miecze w pełnym uzbrojeniu oraz zaprosili do wcielenia się w rolę trzynastowiecznego rycerza osoby z publiczności – zainteresowane były głównie dzieci i młodzież.

W tej miłej atmosferze wesołej zabawy, zbliżał się czas Mszy św., szczególnie ważnej dla członków Rodziny Kolpinga, która świętowała w tym dniu obecność relikwii bł. A. Kolpinga oraz poświęcenie sztandaru RK. W nastrój refleksyjnego wyciszenia przed tą uroczystością wprowadził publiczność występ Krzysztofa Bigaja, śpiewającego poezję Jana Pawła II.

Ostatnim punktem programu Święta NGO w Libiążu był koncert Chóru Claret Gospel.